Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku


Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku jest pierwszym i największym muzeum etnograficznym w Polsce. Głównym obiektem zainteresowań muzeum jest kultura, budownictwo mieszkalne, sakralne, gospodarcze i przemysłowe wszystkich grup etnicznych zamieszkujących niegdyś tereny południowo-wschodniej Polski.
Cała powierzchnia skansenu podzielona jest na sektory odpowiadające ukształtowaniu terenu i położenia poszczególnych grup etnicznych zamieszkujących obszar Podkarpacia - Pogórzan (polska grupa etniczna), Dolinian (polsko-ruska grupa etniczna), Łemków i Bojków (rusko-wołoska grupa etniczna).



Po przejściu przez kasę biletową wchodzimy na tzw. 'Galicyjski Rynek' czyli modelowy rynek galicyjskiego miasta (Galicja to nazwa terenów zabranych przez Austrię Rzeczypospolitej podczas rozbiorów). Znajdują się tu autentyczne, XIX-wieczne domy ważniejszych mieszkańców miasta, sklep kolonialny, stara poczta, z której ciągle można wysyłać listy. Wszystkie budynki są odrestaurowane, wyposażone i umeblowane tak jak to miało miejsce w danym okresie. Tyczy to się nie tylko samego rynku, ale wszelkich budynków w skansenie.





Idąc z rynku można zwiedzać skansen w różnych kierunkach. Większego trudu nie nastręcza odróżnienie który budynek należy do której grupy etnicznej. Różnią się sposobem zbudowania, zdobieniami. Może z początku nie wydaje się to takie oczywiste: ot to chałupa i to chałupa. Ale uważnie się przypatrując i porównując zauważymy elementy charakterystyczne dla każdej grupy etnicznej. Warto jest też się zaopatrzyć w mapę, na której wszystko jest ładnie oznaczone.



Niezłą frajdę sprawia możliwość zajrzenia do typowej chałupy, zobaczyć jak żyli zwykli ludzie, na czym pracowali, gdzie spali. Można obejrzeć młyn albo miejsce pracy kowala. Oczywiście znajdują się tu też obiekty sakralne, kościoły i cerkwie.




Taką małą perełką jest znajdujący się w skansenie dworek. Bogato urządzony, wyposażony we wszelkie zbytki, aż by się chciało zamieszkać. Ze wzgórza, na którym umiejscowiony jest dworek rozpościera się widok na Sanok.




Można także przejść się przez 'zakątek naftowy' gdzie prezentowane są budynki, narzędzia i przedmioty związane z początkami wydobycia ropy naftowej i jej przetwórstwa, gdyż Podkarpacie jest najstarszym ośrodkiem górnictwa naftowego.



W niektórych, co większych, domach znajdują się też wystawy np. dotycząca rodu Bogdańskich, który tworzył ikony, polichromie cerkiewne oraz obrazy.


Na spokojne obejście całego skansenu powinniśmy sobie zarezerwować 2-3 godziny, bo jest naprawdę spora i ciekawa przestrzeń.
Cena wstępu to 16 zł bilet normalny i 11 zł bilet ulgowy.
Muzeum mieści się w Sanoku na ul. Rybickiego 3.

  • Podziel się:

Może Ci się spodobać

2 komentarze

  1. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uważam, że warto tutaj również wspomnieć o budowie dróg. Na terenie śląska firma http://www.bet-pol.com/ zdecydowanie wygrywa na tle konkurencji.

    OdpowiedzUsuń